Městská knihovna Třebíč
červen 2020
po út st čt so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Ptejte se knihovnyMěsto TřebíčKraj VysočinaSkupina ČEZNadace ČEZNOVA-NETN. V. Gogol: Bláznovy zápisky

10.04.2016 17:00 hod.
Vstupné: 50,- a 30,- Kč
Knihovna, 1. patro


Nikolaj Vasiljevič Gogol: Bláznovy zápisky
Jan Přeučil ve své legendární roli.

Dva mistři na jednom jevišti:
Jan Přeučil - Mistr slova, s jehož pojetím herectví jsme svědky kouzel přesné výslovnosti, jež nám pomáhá chránit bohatství mateřštiny a její noblesu.
Nikolaj Vasiljevič Gogol - ve jménu tohoto Mistra jsou zaklety chochol, hohol, hlahol - vždy v nemilosti mocných, kterým se vysmíval, plebejsky je tupil a hájil právo všechnu bídu světa bláznovsky zapisovat.

Ty dva nyní můžete opět potkat znovu. Jan Přeučil si už před padesáti lety vybral Gogolovy Bláznovy zápisky, příběhy lidiček směšných až k pláči a politováníhodných k popukání. Ostré kontury charakterů, romantismus obrácený v žert, anekdotu, hříčku, než se i v parodii prosadí nepřízeň osudu řízená často démony a běsy.

Jan Přeučil s Gogolem vytvářejí zvláštní dramatický tvar, který nejen oslovuje, nýbrž i fascinuje. Slovo se prolíná s hudbou a obojí s osudem. Tak to vnímají diváci všech generací.

Představení jednoho herce a dva géniové v jednom. Obnovené představení legendárního divadelního představení z roku 1969, které milovalo publikum i herec: „S režisérem Gillarem jsme připravili několik představení pro pražskou poetickou kavárnu Viola. První byly Bláznovy zápisky. Mě uchvátily, protože jsem Gogola miloval. A navíc jsem zde hrál postavu zcela vyšinutou mimo zákony normálního myšlení. Dokonce se nám tu podařilo zcela logicky a organicky uplatnit takové množství protiruských narážek, že představení ve Viole byla vždycky plná. Dosáhla více než sto repríz! Toto představení divadla jednoho herce jsem hrál také ve Švýcarsku a v Německu. V roce 1970 Jaroslav Gillar emigroval, a tím skončily nejen Bláznovy zápisky, ale i řada divadelních představení, která režíroval. Kdo utekl, po tom se muselo zamést.“

Představení je součástí sobotního programu Víkendového festivalu hudby a poezie Nezvalova Třebíč 2016.

Akce je součástí projektu „Malé festivaly hudby a poezie“ podaného do GSZM Třebíč 2016.

Bláznovy zápisky

Ke stažení