Zvuková knihovna pro zdravotně postižené

V roce 1996 začala Městská knihovna v Třebíči půjčovat zvukové knihy nevidomým a těžce zrakově postiženým. Prostředky na nákup tohoto speciálního fondu ve formě nahraných magnetofonových kazet získala tehdy především ze sponzorských darů třebíčských podnikatelů i soukromých osob, později i díky grantové podpoře ministerstva kultury ČR a Grantového systému Zdravého města Třebíč a samozřejmě z vlastního rozpočtu MěK v Třebíč.
Zvukové knihy nakupujeme především z Knihovny a tiskárny pro nevidomé K.E.Macana v Praze (dále KTN) ale také od dalších vydavatelů - např. Audiostory, Supraphon.

Služby zvukové knihovny
Zvuková knihovna poskytuje služby zdravotně postiženým čtenářům. Podmínkou pro půjčování zvukových knih je řádné vyplnění přihlášky, která obsahuje potvrzení očního nebo jiného odborného lékaře, příp. oprávněné organizace zdravotně postižených. Služby zvukové knihovny jsou poskytovány zdarma.
Fond zvukových knih zahrnuje nahrávky literárních, literárně-dramatických a obdobných děl. Jejich nosiči jsou magnetofonové kazety, CD a soubory ve formátu MP3. Zvukové knihy jsou určeny pouze pro domácí použití a potřebu čtenáře, kteří jsou povinni dodržovat veškerá autorská práva chráněných děl. Musí učinit taková opatření, aby nedošlo k jejich zneužití neautorizovaným kopírováním, rozšiřováním, úpravám a jakékoli formě přenosu díla nebo jeho části, pronájmu, výměně mimo výpůjční proces v knihovně, projekci a dalším formám předvádění pro jiné než domácí účely.
Čtenáři zvukové knihovny vzhledem ke zdravotnímu postižení mohou písemně zmocnit osobu, která bude jejich absenční výpůjčky realizovat. Služby, upomínky, poškození a ztráty zvukové knihy nebo její části se řeší individuálním způsobem s přihlédnutím ke zdravotnímu postižení čtenáře.
Nákup zvukových knih je podpořen z grantového programu MK ČR, program Knihovna 21. století.

Provozní doba zvukové knihovny:
středa 8:30 - 18:00 hod. nebo kdykoliv po předchozí domluvě.

Přihláška čtenáře zvukové knihovny ke stažení níže.

Knihovní řád zvukové knihovny naleznete zde.