srpen 2019

2005 - Malá Knihovnická slavnost - Havlíčkův Brod

Krajské ocenění knihovníků našeho okresu za rok 2005

Jitka Burianová – knihovna Krokočín
Obec Krokočín leží ve východní části Třebíčska a patří mezi ty menší, má asi 200 obyvatel. Knihovna v místě je jediným kulturním zařízením.Umístěna je ve dvou pěkných místnostech v budově obecního úřadu. Knihovnicí je paní Jitka Burianová. Je velmi pečlivá, milá, čtenáři, ať už starší či děti, ji každou sobotu odpoledne rádi v knihovně navštěvují. Také představitelé obce jsou knihovně příznivě nakloněni. Kromě toho, že ročně přispívají na nákup knihovního fondu, tak již v roce 2001 společně podali projekt VISK a v následujícím roce pořídili z dotace pro knihovnu počítač včetně připojení k Internetu. Ten je hojně využíván především školní mládeží, která má tak možnost získávat nejnovější informace ze světa i z různých vědních oborů. Kromě Internetu se však v Krokočíně i hodně čte. V roce 2004 registrovali celkem 57 čtenářů, což je více než čtvrtina obyvatel, kteří si půjčili celkem 2 513 knih či časopisů.

Josef Kovář – knihovna Hornice
Dlouholetým knihovníkem obce Hornice je pan Josef Kovář. Patří k vzorným knihovníkům,  který nejen pečlivě vede statistiku a evidenci, má pečlivě uspořádaný knihovní fond, ale svým čtenářům vždy dokáže dobře poradit. Proto jim také jezdí vybírat knihy do výměnných  souborů do Třebíče i do nedalekých Moravských Budějovic. Obec Hornice patří k těm opravdu malým, má necelých 80 obyvatel. Přesto však se zde mládeži věnují. Vybudovali pro ni klubovnu, která sousedí s knihovnou, takže ke knihám mají i děti blízko. V roce 2004 pan Kovář zaevidoval celkem 16 čtenářů, což je více jak 20% z obyvatel, kteří si půjčili dohromady 574 knih a časopisů.

Marie Nikrmajerová – knihovna Výčapy
Obec Výčapy má asi 750 obyvatel. V místě je 1. stupeň základní školy a mateřská škola. Z kulturních zařízení je to knihovna, která pravidelně 3x v týdnu zajišťuje služby spoluobčanům. V pondělí navečer se půjčují knihy, ve středu odpoledne a v sobotu dopoledne je využíván přístup k Internetu. Knihovnice paní Nikrmajerová působí v knihovně již více jak 20 let. Je milá, obětavá, pečlivá, dokáže čtenářům poradit s výběrem knih. V loňském roce zaregistrovala 69 čtenářů, z nich pak 35 dětí, kteří si dohromady půjčili 2 300 knih. Knížky do svého fondu si knihovnice nakupuje pravidelně 2x za rok, stejně tak 2x za rok vybírá knihy do výměnného souboru. Knihovna, která byla dlouhou dobu umístěna v neutěšeném prostředí v 1. poschodí budovy obce, získala před pár lety pěknou místnost v přízemí nové víceúčelové budovy obecního úřadu. Představitelé obce mají o knihovnu velký zájem, o čemž svědčí pravidelné příspěvky na nákup nových knih i zapojení do internetizace. Úspěšným zapojením do projektu VISK 3 získala knihovna s přispěním obce 2 počítače a připojení k Internetu, které je využíváno především studenty a dětmi.

Radka Vaňková – knihovna Svatoslav
Knihovnu ve Svatoslavi vede již několik let sympatická studentka Radka Vaňková. Přestože nyní studuje na vysoké škole v Olomouci, tedy dál od svého bydliště, knihovně ve své obci zůstává věrná. Pravidelně každý pátek otevírá knihovnu svým čtenářům, aby jim pomohla s výběrem literatury a doporučením vhodných knih. No a protože obec pořídila v rámci internetizace do knihovny počítač s připojením k Internetu, poradí zájemcům i u počítače. Kromě toho se pečlivě věnuje jak evidenci, tak knihovnické statistice.Jinak knihovna ve Svatoslavi je umístěna v pěkné, prostorné místnosti v budově obecního úřadu. Počítač s Internetem je vhodně oddělen od knihovního fondu, takže se uživatelé se čtenáři neruší a navíc je veden jako veřejný Internet, takže k němu mají zájemci přístup i mimo půjčovní hodiny knihovny. Využívají jej především studenti a žáci k různým referátům či jiným úkolům do školy. Knihovna pod vedením slečny Vaňkové je v obci moderním informačním centrem. Svatoslav má asi 240 obyvatel, v roce 2004 bylo v knihovně zaregistrováno 34 čtenářů, kteří si půjčili 1 240 knih a časopisů.