2012 - Malá knihovniská slavnost - Havlíčkův Brod

V tomto roce bylo přistoupeno ke změně pravidel při navrhování knihoven na ocenění. Titul Knihovna Vysočiny 2012 získá z každého okresu jedna knihovna, další pak titul Knihovna Vysočiny 2012 – ocenění II. stupně. Jsou to knihovny, které již jednou na MKS oceněné byly, ve své činnosti však zaznamenávají stále lepší výsledky.

Titul Knihovna Vysočiny 2012 získala knihovna:

František Kotačka - Místní knihovna Šebkovice
Jeho příkladná péče o knížky i o čtenáře mu mezi spoluobčany i zastupitelstvem obce zajistila hluboký respekt. A díky tomu je dnes knihovna v opravených nových prostorách, a může tak dál pokračovat ve své úspěšné činnosti. Jako jedna z prvních měla svůj fond vložený do AKS Clavius REKS. O tom, že má pan Kotačka všeobecnou autoritu svědčí i to, že jinak velice zaneprázdněný pan starosta nehne brvou, a poslušně zajistí panu knihovníkovi výměnu nových knih z MěK v Třebíči podle jeho přání. I čtenáři jsou zvyklí, že si před vstupem do knihovny nazouvají „zámecké“ pantofle. V knihovně musí být zkrátka pevný řád. A ten je i v její statistice a ve vedení celé agendy. Letos oslavil pan Kotačka významné životní jubileum – 80 let. Všichni mu přejeme zdraví, spokojenost a ještě dlouhá léta. Ale my, knihovnice přejeme nejen sobě, ale i ostatním obcím, hodně jemu podobných činorodých nadšenců.

Titul Knihovna Vysočiny 2012 - ocenění II. stupně

Jan Chloupek -  Obecní knihovna Mladoňovice
Knihovna získala titul Knihovna Vysočiny hned v prvním roce konání Malé knihovnické slavnosti (v roce 2002). Pan Jan Chloupek je knihovníkem od roku 1960, tedy neuvěřitelných 52 let - vzorně se stará jak o knihy, tak o své čtenáře. Pro místní obyvatele připravil setkání s mnoha spisovateli a jeho zásluhou vyšlo několik publikací přibližujících spoluobčanům místo, kde se narodili a žijí. Jako jedna z prvních knihoven v okrese Třebíč byla automatizovaná, vlastní počítačový program Clavius. Pan Chloupek má zájem, aby knihovna byla stále na dobré úrovni s moderním přístupem k informacím. Knihovna získala již několik ocenění okresních, krajských i celostátních. Má se tedy čím chlubit. Takových knihoven, které soustavně svoji činnost vylepšují a snaží se držet krok s rozvojem nejen ve svém oboru, není mnoho. Místní lidé o ní vědí, navštěvují ji a je pro jejich život samozřejmostí. A je to zásluha pana Jana Chloupka. Pod jeho vedením se knihovna v Mladoňovicích stala skutečně fungujícím a příjemným místem pro zábavu i vzdělávání.