Grantový program: Grantový systém města Třebíč 2014
Získáno: 26.000,- Kč
Autor projektu a osoba odpovědná za realizaci: Mgr. Eva Bazalová
Obsah projektu:
V rámci projektu byl realizován cyklus akcí určených skupině náctiletých. Pro tuto cílovou skupinu jsme během celého roku v knihovně připravovali akce, zejména literárně zaměřené, do kterých se mohli i aktivně zapojit, a to např. účastí na workshopech, básnění v ulicích, talentovém pátku nebo výběrem konkrétního realizovaného představení. Naší snahou bylo prezentovat této cílové skupině knihovnu jako instituci, která je přitažlivá a atraktivní i pro ně, instituci reagující na moderní technologie i nové fenomény. Prioritně jsme se zaměřili na aktivity literární, protože právě ty do knihovny patří. Představili jsme literaturu jako druh umění, který náctileté může a bude bavit, a knihovnu jako místo, kde knihy právě pro ně mohou nalézt. Konkrétně probíhaly besedy, výstavy a workshopy zaměřené na komiks, fantasy, mýty, graffiti nebo třeba netradiční básnění v ulicích a pořady v rámci cyklu LiStOVáNí.
V rámci projektu jsme do knihovny nakoupili i nové deskové hry a tablet, který je možné prezenčně půjčovat ve studovně nebo na dětském oddělení, případně je využíván při besedách. Součástí cyklu bylo i páteční představení mladých šikovných žáků a studentů.
REALIZOVANÉ AKTIVITY:
KOMIKSOVÉ AKCE.
Komiks je velmi oblíbeným žánrem u dětí i studentů. Proběhly dvě komiksové besedy (dílny) s ilustrátorkou dětských knih Markétou Vydrovou a jejím manželem, komiksovým scénáristou Danielem Vydrou. Červen.
Besedy s programovým ředitelem nakladatelství Albatros Ondřejem Müllerem, nadšeným znalcem a propagátorem komiksu, díky němuž patří právě Albatros k nejproduktivnějším nakladatelům komiksů v Česku. Proběhly opět dvě interaktivní besedy. Září.
Komiks vs. Ilustrace. Komiksová výstava, která byla zapůjčena od organizátorů kampaně Rosteme s knihou. Představeno bylo během ní deset výtvarníků tvořících na pomezí mezi komiksem a ilustrací. Vystavené plakáty byly využity i v rámci besedy s Ondřejem Müllerem. Září – říjen.
FANTASY.
Další mezi mladými lidmi oblíbený žánr.
Fantasy nám na besedě představil mladý třebíčský milovník tohoto žánru, vítěz literární soutěže O Dračí řád (kategorie fantasy) Tomáš Kratochvíl. Listopad.
9 knih a 9 tváří tvé fantazie. Výstava a přednášky autora výstavy, mladého brněnského výtvarníka Tomáše Beňa, o knihách, které byly inspirací pro kolekci vystavovaných keramických hlav. Celkem proběhly čtyři besedy, které opět nebyly pouze suchými fakty, ale jichž byli žáci a studenti aktivními účastníky. Na prosincových besedách byla vyhlášena také anketa o námět na další zajímavou fantasy postavu, která bude následně autorem výstavy vytvořena. Duplikát získá právě autor námětu. Listopad – prosinec.
HISTORIE - MÝTY, BÁJE, POVĚSTI.
Na besedě s bývalým velvyslancem v Grónsku Zdeňkem Lyčkou byly představeny grónské mýty, jejichž knižní podobu Zdeněk Lyčka přeložil. Kromě této besedy se uskutečnila ještě další beseda se Zdeňkem Lyčkou. Ta se týkala jeho účasti v mezinárodní expedici Grónským ledovcem na lyžích. Květen.
JSI NA TAHU!
Odpoledne s novými deskovými hrami zakoupenými v rámci projektu a KLUBEM MEZI DOMY (třebíčský klub deskových her při Občanském sdružením Kadet). Zájemci si mohli přijít prohlédnout a zahrát deskové hry. Právě mladí členové klubu byli knihovně nápomocni radou při výběru nových deskových her. Červen.
PÁTEK PRO TALENTY.
Poslední listopadový pátek proběhl také v pořadí 3. talentový pátek, na kterém byl dán prostor pro představení svých aktivit mladým třebíčským žákům a studentům. Během jednoho odpoledne tak měli možnost návštěvníci vidět literární i bojové umění, hitový hlavolam z přelomu 70. a 80. let minulého století i projekty týkající se architektury a úspory energie. Listopad.
3. talentového pátku se zúčastnili:
Šimon BENDA – úspěšný recitátor, který dvakrát postoupil do celostátního kola soutěže Wolkrův Prostějov, věnuje se ale také moderování, začal spolupracovat s divadlem Husa na provázku a má svůj pořad na studentském Radiu R.
Patricie ČOPFOVÁ a Milan RYBNIKÁŘ – úspěšní mladí judisté Oddílu Judo – TJ Spartak Třebíč, držitelé řady medailí.
Michal KÁNSKÝ – úspěšný účastník soutěže ENERSOL o využití obnovitelných zdrojů a úsporách energie.
MANNEQUINS - třebíčská studentská kapela, která se zajímá o alternativní pop a hraje na zajímavé nástroje, např. trubku, housle či harmoniku.
Kamila OZEROVÁ - úspěšná klavíristka, držitelka mnoha ocenění v našich i mezinárodních soutěžích (Amadeus v Brně, Prague Junior Note, Pro Bohemia), třikrát nominovaná na cenu Talent Vysočiny.
Lukáš POHOŘELICKÝ- úspěšný účastník závodů ve skládání Rubikovy kostky a držitel jedenácti národních rekordů v této disciplíně.
Lukáš VOSTAL - výherce celostátní Soutěže o nejlepší projekt, kterou vyhlašuje firma Wienerberger.
Přemysl ZHOŘ - úspěšný účastník celostátního kola Středoškolské odborné činnost v oboru Teorie kultury a umění.
Tematická rozdílnost jednotlivých vystoupení byla velkým plusem celé akce. Návštěvníci měli možnost zhlédnout prezentace nebo vystoupení, na která by jinak asi sami nezavítali. O to více byli ale překvapeni. Nad rámec projektu Pátek pro talenty finančně podpořila také Skupina ČEZ a Jaderná elektrárna Dukovany. Účastníci tak díky podpoře získali tematické knižní dárky. Listopad.
Graffiti. Beseda s mladým tvůrcem graffiti Jakubem Tomancem. Prosinec.
Guerilla poetring – básnění v ulicích. Autorkou básnění v ulicích je třebíčská rodačka Blanka Fišerová. Principem Guerilla Poetringu (GP) je vylepovat básně v ulicích, schovávat je na nejrůznějších místech, kde si je pak mohou kolemjdoucí přečíst nebo odnést domů. Jejich umístění lze zjistit i na fb stráce projektu.
Knihovna se do prvního GP zapojila 21. března (Světový den poezie). Akci byla věnována značná mediální pozornost, informovala o ní všechna místní média. K účasti byli vyzváni i studenti místních středních škol. S celými třídami se zapojilo Katolické gymnázium Třebíč a Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč. V den prvního třebíčského GP se v ulicích i na dalších místech města objevilo na 150 básní. O dalších GP jsme informovali prostřednictvím našich stránek, fb stránek, plakátů. Např. 14. listopadu opět na Karlově náměstí básně vylepovali studenti Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč. A v tento den básnila v ulicích Třebíče i samotná organizátorka celého projektu Blanka Fišerová. Odpoledne se pak uskutečnilo autorské čtení a beseda s Blankou Fišerovou a možnost přednést básně byla dána i dalším autorům. Březen – prosinec.
LiStOVáNí. Představení v rámci cyklu scénických čtení, prezentující zajímavé knižní tituly, byla v minulých letech v naší knihovně určena dětským čtenářům. V loňském roce začala být pravidelně realizována zejména pro dospělé návštěvníky. I proto jsme se v rámci projektu zaměřili právě na představení vhodná pro teenagery. První představení Daniel Glattauer: Dobrý proti severáku bylo vybráno knihovnou a proběhlo v březnu. Jeho tématem byla dnes tak oblíbená milostná internetová korespondence.
Druhé představení vybrali sami studenti a žáci. Na internetových stránkách knihovny měli možnost hlasovat pro tři vybraná představení určená právě této věkové skupině. Tato tři představení na základě svých osobních zkušeností doporučili knihovníci. Nejvíce hlasů získala adaptace slavného románu o hladu, pubertě a snech Život k sežrání francouzského autora Mikaela Olliviera. Příběh o francouzském "metráčkovi" současného světa, kde děti mohou mít všechno, co chtějí, a přitom jim často chybí to nejdůležitější, byl přijat žáky a studenty s velkým ohlasem. Uskutečnila se dvě představení pokaždé téměř s devadesáti účastníky. Březen a prosinec.
Besedy nad rámec původního projektu:
Rád bych četl, ale co…? Dvě besedy s Mgr. Marcelou Hrdličkovou z Masarykovy univerzity v Brně, která se zabývá literaturou právě pro tuto cílovou skupinu. Dozvěděli se mj. i skutečnost, že mnohé seriály, filmy a počítačové hry vznikly právě podle knih. Kromě celistvého přehledu o literatuře pro teenagery si své znalosti a pozornost účastníci mohli vyzkoušet během kvízu, který probíhal po celou dobu výkladu. Honorář byl zahrnut do rozpočtu projektu. Září.
Já jsem hlad. Beseda o mentální anorexii se spisovatelkou Petrou Dvořákovou, autorkou stejnojmenné knihy.
Ta posluchače provázela příběhem dívky - mladé ženy, která se řadu let s problémem anorexie potýkala. Během besedy a čtení z knihy se autorce podařilo žáky aktivně zapojit a také si zasoutěžili. Dozvěděli se mj. skutečné příčiny anorexie, její příznaky a také kde hledat pomoc, pokud se s problémem setkají. Beseda proběhla v rámci Týdne knihoven a finančně ji podpořil Svaz knihovníků a informačních pracovníků a projekt Čtení pomáhá. Říjen.
Seznam deskových her zakoupených v rámci projektu: Aktivity originál, Cink! , Dixit Lovci noci, Milostný dopis, Mölkky, Na ledové kře, Osadníci z Katanu, Pirátské kostky, Time´s up, Trans Europa, Umí prase létat ? , V kostce! Historie, V kostce! Praha, V kostce! Vynálezy.
V rámci projektu se uskutečnilo 22 akcí (besedy, přednášky, workshopy, představení) + 5 x jsme se zapojili do akce Guerilla Poetring. Účastníků akcí bylo cca 1.000 + dalších cca 100 účastníků GP + návštěvníci jiných akcí knihovny, kteří měli možnost prohlédnout si instalované výstavy.
Třebíč - Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.