Obsah projektu: Obsahem projektu je realizace dalšího ročníku vzdělávacího cyklu pro seniory.
V rámci projektu jsou pořádány přednášky, besedy a další akce pro cílovou skupinu senioři. Konají se až na výjimky v pondělí dopoledne v ústřední budově na Hasskově ul. 102/2.
Zájmové vzdělávání seniorů bylo v minulých letech finančně podpořeno Grantovým systémem Zdravého města Třebíče, podprogram Rodina a zdraví. Od roku 2019 je projekt zajištěn zřizovatelem formou přímého posílení rozpočtu.
Osoba odpovědná za realizaci projektu: Mgr. Eva Bazalová
Program 1. pololetí:Brněnské podzemí. Německý dům / Aleš Svoboda. Leden.Na to, že na dnešním Moravském náměstí stával Německý dům, si většina z nás nepamatuje. V přednášce největšího znalce brněnského podzemí Aleše Svobody si jeho historii připomeneme a dozvíme se také, co se našlo v jeho sklepení teprve v nedávné době. Akce v rámci Zájmového vzdělávání seniorů.
Jak být fit / MUDr. Irena Zimenová. Leden.Akce v rámci Zájmového vzdělávání seniorů. Senioři se mimo jiné dozví, jak se správně stravovat, jak zůstat duševně fit, jak se hýbat a neublížit si, nebo jak předcházet civilizačním chorobám. Přednáší MUDr. Irena Zimenová ze Státního zdravotního ústavu v Jihlavě.
Národní parky Kostariky / Zdeněk Lorenc. Únor.Krásná příroda, vodopády, vysoké hory, stále činné sopky, tropické džungle, mnoho druhů zvířat a celkem dvacet devět národních parků. To vše je Kostarika. Zdeněk Lorenc z Třebíče ji navštívil na sklonku roku 2022 a vrátil se plný zážitků, o které se s námi podělí.
Miroslav Horníček – mistr vlídného humoru / Martina Mejzlíková. Únor.Knihovnice Martina Mejzlíková zavzpomíná na herce, dramatika, režiséra, spisovatele, moderátora a výtvarníka Miroslava Horníčka, od jehož úmrtí v únoru uplyne dvacet let.
Brněnské podzemí. Pekařská ulice a ulice Hlinky / Aleš Svoboda. Březen. Pokračování cyklu s největším znalcem brněnského podzemí.
Toulky Vysočinou / Eva Bazalová. Březen.Kraj Vysočina má přes sedm stovek obcí, měst a městysů. Narodila se v nich řada známých i méně známých osobností. Poznáte podle indicií, o jakou obec a osobnost se jedná?
Jaro v Podyjí / Veronika Králová. Duben.S průvodkyní Veronikou Královou, která je DOMA V PODYJÍ, se vydáme do jediného moravského národního parku. Dozvíme se, jak se mění příroda údolí Dyje v jarním období, a získáme tipy na krásné vycházky v tomto ročním období.
Zajímavosti a legendy brněnského podzemí. Ulice Hlinky / Aleš Svoboda. Květen.Pokračování cyklu s největším znalcem brněnského podzemí. Navštívíme ulici Hlinky, jejíž název bychom mohli bez nadsázky uvádět jako „ulice vinných sklepů".
Třebíč v době Nezvala / Ing. arch. Lubor Herzán. Květen.Jak vypadala Třebíč v době, kdy v ní žil nebo ji navštěvoval Vítězslav Nezval? A jak na ni on sám vzpomínal? To se dozvíte v přednášce třebíčského architekta Lubora Herzána.
Architektura na rozhraní romaniku a gotiky na Třebíčsku / Mgr. et Mgr. Aleš Flídr. Červen. Přednáška historika umění Aleše Flídra, který se dlouhodobě věnuje románským a gotickým památkám.
Andorra / Miluška Mrvková. Červen. Další z oblíbených promítání třebíčské cestovatelky Milušky Mrvkové. Tentokrát navštívíme miniaturní knížectví ležící v kotlině obklopené Pyrenejemi. Andorra nabízí dechberoucí přírodu, starověká města a památky, ale i vynikající gastronomii.
Program 2. pololetí:
Po stopách starých panských rodů. Září.
Zájezd pro seniory s odborným výkladem historika umění Mgr. et Mgr. Aleše Flídra.
Trasa:
9.00 - Třebíč - odjezd
9.20 - Budišov - kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda
10.20 - Tasov - kostel sv. Petra a Pavla - prohlídka interiéru
11.00 - Tasov - márnice - expozice k dějinám i pamětihodnostem
11.45 - Tasov - fara/kostel sv. Jiří - exteriér
12.30 - Tasov - oběd na Farmě Tasov. Oběd si hradí účastníci sami.
14.00 - Tasov - Hrádek - zbytky hrádku na okraji obce, exteriérová prohlídka + procházka cca 700 m.
15.00 - Osová Bítýška - kostel sv. Jakuba Staršího
16.00 - Velká Bíteš - kostel sv. Jana Křtitele
17.00 - Zbraslav - kostel sv. Jiljí
18.30 - Třebíč - návrat
Historie skautování v Třebíči / Zdeněk Prukner. Září.
Přednáška s historickými fotografiemi mapuje sto let činnosti skautských oddílů v Třebíči.
Přednáší třebíčský amatérský badatel a správce fb stránky Virtuální muzeum Třebíče Zdeněk Prukner.
Rakousko, Slovinsko, Itálie + Solná komora / Miluška Mrvková. Říjen.
Další z oblíbených promítání třebíčské cestovatelky. Tentokrát bude Miluška Mrvková promítat své zážitky z výletu po třech evropských státech. Navštívíme např. hlavní město Korutan Klagenfurt, horu Mangart a také jednu z nejoblíbenějších turistických destinací Rakouska – Solnou komoru.
Průvodce krajinou hradů: Středověké památky v povodí Svratky a Svitavy / Mgr. et Mgr. Aleš Flídr. Říjen.
Aleš Flídr se dlouhodobě se věnuje románským a gotickým památkám na Moravě.
Jeho kniha Průvodce krajinou hradů představuje středověkou architekturu v povodí řek Svratky a Svitavy a připomíná zakladatelskou a stavební činnost rodu s erbem tří pruhů. Koná se v rámci projektu finančně podpořeného MK ČR, program Knihovna 21. století.
Legendy a zajímavosti brněnského podzemí: Ulice Hlinky II / Ing. Aleš Svoboda. Listopad.
Další z cyklu přednášek největšího znalce brněnského podzemí.
Besídky a návštěvní dny divadla Semafor / Martina Mejzlíková. Listopad.
Divadelní soubor Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna. Začínali v klubu Olympik, kde se soustředila pražská bigbeatová scéna. První semaforská Besídka zvláštní školy měla premiéru v dubnu 1967. Do divadla Semafor přivedli nové publikum, nové umělce a nový druh humoru. Jejich povídky se poslouchají dodnes, citáty z nich zlidověly.
Legendy a zajímavosti brněnského podzemí: Zaniklé podzemí / Ing. Aleš Svoboda. Prosinec.
Závěrečná přednáška cyklu největšího znalce brněnského podzemí.