Virtuální univerzita třetího věku / Letní semestr 2023, České dějiny a jejich souvislosti
Přednáškový sál, 2. patro
Městská knihovna v Třebíči ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze nabízí vzdělávání seniorů formou vysokoškolského zájmového studia - VIRTUÁLNÍ UNIVERZITU TŘETÍHO VĚKU (VU3V).
Infomace k ukončení letního semestru
PŘEDÁNÍ PAMĚTNÍCH LISTŮ ÚSPĚŠNÝM ABSOLVENTŮM: úterý 6. června v 10:00 hod., Městská knihovna v Třebíči, přednáškový sál. Na akci vystoupí děti ze ZŠ Horka - Domky Třebíč.
V případě neúčasti je možné se domluvit na individuálním předání.
Kontaktní osoba: Eva Bazalová, ebazalova@knihovnatr.cz, 568 619 522.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Cílem Virtuální U3V je umožnit všem posluchačům v rámci České republiky zájmové vysokoškolské studium U3V bez ohledu na vzdálenost od sídel vysokých škol a univerzit.
Po úspěšném ukončení každého semestru obdrží posluchač „Pamětní list“ a po úspěšném ukončení 6 kurzů (nezáleží na délce studia – studium může být ze zdravotních či rodinných důvodů přerušeno) obdrží při slavností promoci v aule ČZU v Praze „Osvědčení o absolutoriu Univerzity třetího věku při PEF ČZU v Praze“.
Studia se mohou účastnit posluchači:
- důchodového věku (osoba, která dosáhla věku, ve kterém má nárok na pobírání starobního důchodu)
- invalidní důchodci bez rozdílu věku
Jak se zapojit do studia:- vyplnit přihlášku ke studiu, kterou zájemce dostane od tutora/koordinátora kurzu. Zásady zpracování osobních údajů na přihlášce jsou k dispozici zde.
- uhradit studijní poplatek za daný kurz - 400 Kč
- termín příjmu přihlášek 16. - 20. ledna 2023
- Noví zájemci mají možnost přijít na první přednášku 7. února v 9:00 a poté se rozhodnout, zda se kurzu budou chtít zúčastnit.
Průběh semestru:
přednášky probíhají každých 14 dní v pondělí od 9:00 v přednáškovém sále Městské knihovny v Třebíči
kurz obsahuje celkem 6 videopřednášek, z nichž každá trvá cca 1 hod.
studenti společně sledují videopřednášku, která je promítána na plátno
ke kurzům jsou k dispozici výukové materiály dostupné přes internet nebo je možné si je za úhradu nechat vytisknout v knihovně
po každé přednášce mohou studenti o tématu diskutovat a vyplnit společný test, další testy studenti vypracují samostatně doma nebo v knihovně na PC.
pro získání osvědčení je třeba vypracovat všechny testy ke kurzu na stanovený počet bodů (jedná se o testy ke každé videopřednášce a test závěrečný, celkem tedy 7 testů; požadovaný počet bodů je alespoň polovina z maximálního počtu bodů)
nepovinným úkolem je vypracování eseje na téma právě studovaného kurzu
mezi jednotlivými přednáškami je možné studovat individuálně sledováním opakované videopřednášky(student obdrží osobní přístupové údaje) nebo z výukových materiálů
- pro individuální studium je možné využít PC v knihovně
po splnění podmínek studia student obdrží Pamětní list o absolvování daného semestru
Informace k aktuálnímu kurzu:
- název kurzu: České dějiny a jejich souvislosti
- termíny společných videopřednášek v knihovně: úterý 7. února, pondělí 20. února, pondělí 6. března, pondělí 20. března, pondělí 3. dubna, pondělí 17. dubna, čas: 9:00 - 10:30 hod.
- termín ukončení kurzu: kurz bude přístupný do 30. dubna 2023. Do tohoto data je nutné vypracovat všechny testy - 6 testů k jednotlivým videopřednáškám + 1 test závěrečný.
- cena kurzu: 400 Kč + za tištěné materiály (v případě zájmu)
- obsah kurzu: Dovětek v názvu kurzu České dějiny a jejich souvislosti není náhodný. To proto, že české dějiny běžně chápeme jako „naše", tedy české, Čechů. Avšak tyto naše dějiny se trvale odehrávají v mnohačetných a proměňujících se souvislostech národních, státních, kulturních, ale i geografických a klimatických. Bez zřetele k nim je nelze pochopit. Proto kurz chce v míře, kterou jeho plánovaný třísemestrální rozsah umožňuje, na tyto souvislosti upozornit. Je tedy koncipován jako zamyšlení nad základními problémy českého dějinného vývoje a nikoli jako jeho faktografický přehled.
- osnova kurzu:
1. Češi, národ, stát.
2. Společnost a křesťanství.
3. Velmoži, knížata, králové.
4. Stříbro a moc.
5. Český král a římský panovník.
6. Krize motorem dějin: 14. století a jeho problémy.
- výukový garant: prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc.
- videoukázka: zde
Důležitá informace - pokud se Vám nepodařilo do kurzu přihlásit, kontaktujte nás na tel. 568 619 522, příp. email: ebazalova@knihovnatr.cz.
Další informace o kurzu (včetně přihlašování) získáte v knihovně nebo na www.knihovnatr.cz. Kontaktní osoba: Eva Bazalová, ebazalova@knihovnatr.cz, 568 619 522.
Více informací o studiu
zde.
Ke stažení