červenec 2024

Výročí a regionální osobnosti BŘEZEN 2021

90. výročí úmrtí
FUNTÍČEK, Jan  –  spisovatel, překladatel, pedagog
Narození:       16. 7. 1856 Pustiměř (Vyškov)
Úmrtí:             11. 3. 1931 Moravské Budějovice

Od roku 1891 působil jako učitel v Moravských Budějovicích, od r. 1892 byl ředitelem dívčí měšťanské školy, od r. 1897 okresním školním inspektorem. Od roku 1918 žil v Moravských Budějovicích na odpočinku. Psal odborné příspěvky z oboru pedagogiky, které uveřejněné v časopisech Koleda, Moravské noviny, Moravská orlice, Komenský, Obecné noviny, Národ a škola. Překládal texty písní z Maloruska, sbíral lidové hry, koledy a úsloví, zabýval se nářečím a dialektologií.

Literatura:
Smetana, Vlastimil. Jan Funtíček. Zpravodaj Moravské Budějovice, 2000, č. 3, s. 11-12: il. Jan Funtíček.

Dílo:
Jan Funtíček : Osobnost týdne. Horácké noviny, roč. 10, č. 54 (13.07.1999), s. 9, fot.
Smetana, Vlastimil. Jan Funtíček : Osobnosti. Zpravodaj Moravské Budějovice, roč. 25, č. 3 (2000), s. 11-12, fot.
Švančara, Leoš. Škola v Dědicích. Noviny Třebíčska Vysočina, č. 204, s. 14 (01.09.2006)

30. výročí úmrtí
CHALUPNÍK, Vladimír  –   voják, parašutista, výsadkář, 2. světová válka, Slovenské národní povstání
Narození:       13. 3. 1923 Borodinovka (Kazachstán)
Úmrtí:             11. 3. 1991 Třebíč

S rodinou se odstěhoval na Ukrajinu do vesnice Čechohrad v okrese Melitopol v Záporožské oblasti. Vyučil se zámečníkem. V roce 1941 narukoval do Sovětské armády. V roce 1944 vstoupil do československého vojska v Buzuluku k druhé paradesantní brigádě. Prodělal boje na Dukle, byl nasazen ve Slovenském národním povstání. Účastnil se osvobozování Československa. Po válce žil na Znojemsku, pracoval v Tasovicích, s manželskou se přestěhoval do Trnavy na Třebíčsku. Později se přestěhoval do Poušova.

Literatura:
Mejzlík, Jaroslav. Naši krajané v boji za svobodu. Třebíč: Český svaz bojovníků za svobodu, 1997. 140 s. : il.

120. výročí narození
KYBAL, Antonín  –  výtvarník, výtvarný pedagog, malíř
Narození:       25.   3. 1901 Nové Město nad Metují
Úmrtí:             15. 11. 1971 Praha

Studoval na reálce v Praze, rok chemii na technické škole, pokračoval na umělecké průmyslovce. Současně získal aprobaci středoškolského profesora kreslení a učitelství se krátkou dobu věnoval. Je znám jako textilní výtvarník, byl členem Výtvarného klubu v Praze UB a na jeho výstavách prezentoval svoje dílo. Jeho první výstava se konala v Alšově síni UB r. 1935. Řada výstav byla spojena i s výstavou prací jeho manželky Ludmily (výtvarná umělkyně, malířka, tvůrkyně textilních návrhů, žačka prof. Bendy, prof. Kysely, vystudovala též uměleckou průmyslovku). Výstavy jeho prací se konaly také v cizině např. Amsterodam, Stockholm, New York, Brusel, Ženevě, Benátkách, Mnichově, později v Bruselu a Montrealu apod. Od roku 1936 působil jako umělecký poradce textilního oddělení Krásné jízdy Družstevní práce v Praze. V roce 1939 byl pozván do Třebíče malíři B. Vaníčkem a V. Nikodémem. Od té doby často trávil čas v Ptáčově u Třebíče na své chatě. A právě zde vznikaly jeho návrhy na mnoho významných děl. V Třebíči našel mnoho přátel, obdivovatelů a také žáků. V roce 1963 se konala v Kamenném sále výstava jeho prací. V roce 1945 se stal profesorem uměleckoprůmyslové vysoké školy v Praze. Jeho tvorba je známá gobelínovými technikami, propagoval řadu dalších nových směrů textilního umění. Na výstavách ve světě byly jeho práce několikrát oceněny, např. gobelín Katedrála. Je autorem gobelínů v paláci bývalé Společnosti národů v Ženevě, na Pražském hradě, v katedrále sv. Víta, v zastupitelských úřadech a kulturních střediskách v Berlíně, Varšavě, Moskvě aj. Kromě gobelínů jsou známy jeho textilní intarzie, aplikace, tapisérie a obrazy.

Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2001. VI., Kon-Ky

Dílo:
Kybal, Antonín. Kapitoly o textilním umění. 1. vyd. Praha: Nakladatelství československých výtvarných umělců, 1958. 156 s., obr. příl., fot.
Šabacký, Josef. Z galerie výtvarných umělců Třebíčska : Antonín Kybal. Zpravodaj města Třebíče, č. 3 (1977), s. 22, fot.
Zejda, Radovan. Antonín Rudolf Kybal : 25. března 1091 Nové Město nad Metují - 15. listopadu 1971 Praha, Třebíčská galerie. Třebíčský zpravodaj, č. 11 (2014), s. 9 : fot.

180. výročí narození
ŠŤASTNÝ, Vladimír  –   kněz, básník, spisovatel, pedagog
Narození:       17. 3. 1841 Rudíkov (Třebíč)
Úmrtí:             20. 8. 1910 Obřany (Brno)

Otec František Šťastný (nar. v Rudě) vydal v roce 1848 sbírku básní "Slovanské písně". Vladimír začal v roce 1852 studovat na německém gymnáziu v Jihlavě, odtud v roce 1853 přestoupil na gymnázium v Brně, kde se stal chovancem biskupského semináře. Na kněze byl vysvěcen v roce 1864. Jako kaplan působil v Židlochovicích, poté jako prefekt biskupského semináře v Brně. V roce 1867 byl jmenován učitelem náboženství na 1. českém gymnáziu v Brně, kde učil až do roku 1890. Za literární a pedagogické zásluhy byl v roce 1877 jmenován konsistorním a později biskupským radou, v roce 1896 čestným papežským komořím, v roce 1900 rytířem řádu císaře Františka Josefa. Zemřel v důsledku dlouhodobé srdeční nemoci. Publikoval v Moravanu, Zábavných večerech, Slovanské poesii, Hvězdě a Besedě.

Literatura:
Kněz, básník, vlastenec. Horácké noviny, roč. 11, 2000, č. 70, s. 5: fot.

Dílo:
Kvítí májové (1. básnická sbírka, 1868)
Vánoční dárek (básnická sbírka, 1871, obsahuje divadelní hru "Svatí tři králové"-pro divadlo hudební vložky složil František Musil)
Kytka z Moravy (básnická sbírka, 1879)Učení katolického náboženství pro první třídu škol středních a jiné ústavy (1881)
další básnické sbírky: Drobné květy (1887), Hlasy a ohlasy (1892), Hory a doly (1894)